Marrastused
Alati on haava puhul kõige tähtsam korralikult puhastada. Marrastusi võib voolava veega kodus pesta, et tuleks välja kivid, muld, liiv jne. Mida puhtamaks marrastuse kohe saab, seda rutem paraneb. Marrastusele võib kodus peale panna briljant rohelist, saialille tinktuuri või joodi, kui ei ole joodile allergiat.
Lõikehaav
Tavaliselt on lõikehaavad tekitatud noaga, kirvega, klaasiga, plekiservaga. Isegi paberiga võib väga sügava haava näppu lõigata! Haav puhastada voolava veega, peale puhas side. Kui juhtub väljaspool kodu siis lihtsalt rätik sobib ka, et hiljem korralikult puhastada ja siduda. Kui haav on sügav ja pikk, tuleb minna traumapunkti, kuna haav vajab õmblemist. Väiksemale haavale saab panna peale haava teibid. Need pannakse lõike kohast risti üle, et haavaservad koomale tõmmata. Nii paraneb haav kiiremini. Kui on väiksem lõikehaav siis võib panna ka briljantrohelist peale, see kuivatab haava ja ei lase põletikuliseks minna.
Torkehaav
Tekib, kui näiteks naela jalga astub, mingi terava asjaga näppu torkab. Alati peab torkehaava puhul jälgima, et ühtki võõrkeha tükki ei jääks haava sisse, sest nii ei saa haav paraneda. Alati kui keegi astub naela või midagi muud omale jalga, tuleb pöörduda arsti poole. Jala alla astutud haav on alati must ja võib minna mädanema. Ise saab eelnevalt haava puhastada ja puhta sideme peale panna.
Rebimishaav
Kui näiteks näpp või varvas jääb kusagile vahele ja see tuleb otsast ära, peab haava korralikult puhastama ja sideme peale panema. Kui ära rebitud jäse on ühes tükis siis tuleb see külma panna ja traumapunkti kaasa võtta. Mõnikord saab jäseme tagasi opereerida.
Lahtine haav
Välise verejooksu peatamiseks tegutse järgmiselt:
Pane kannatanu kiiresti lamama.
Tõsta jäse üles.
Suru sõrmedega või käelabaga verejooksukoht kinni, et verejook jääks seisma. Kui on võõras inimene siis ei tohi paljaste kätega kannatanu verd puutuda. Võib kasutada näiteks kilekotti, kampsunit vm haavale surumiseks.
Tee haavale tavaline side ja esimesel võimalusel rõhkside.
Jälgi kannatanut sokinähtude õigeaegseks avastamiseks (muutub uimaseks, ei saa jutust aru, raske hingata)
Looma hammustused –
on alati mustad haavad. Hoolikalt haav puhastada ja puhas side. Paranevad tavaliselt kaua, kuna looma suus on palju baktereid.
Põletushaav
Väikese ulatusega põletuse korral panna vigastatud koht külma vee alla. Peale panna külm märg side.
Kui on tekkinud juba ka nahakahjustus siis puhastada haav külma puhta veega ja panna peale puhas side. Vältida haavale mustuse sattumist. Pöörduda traumapunkti või perearstikeskusesse abisaamiseks.
Põlevad rõivad kustutada, takistada õhu juurdepääs tulele, põlenud kehaosa katvad riided lõigata katki, vältida riiete lahtirebimist.
Tõrvapõletuse korral nahka puhastada võiga.
Kemikaalide tekitatud põletuste korral niisutada haavu külma veega.