Alates 15.08.2022 kasutame e-Perearstikeskuse teenust

6 728 6206 728 618
E - R - 8:00 - 18:00
Tiigi 19, Saku, 75501Saku vald, Harjumaa

Inimese HPV

HPV (Human Papillom Virus)

Kuidas kaitsta end inimese papilloomviiruse eest?

Papilloomviirused on sageliesinevad viirused, millesse võivad nakatuda nii naised kui mehed. On olemas üle 100 papilloomviirusete tüübi, mis nakatavad organismi erinevaid piirkondi. Enamik papilloomviiruse tüüpe on suhteliselt ohutud, näiteks need, mis põhjustavad kätele ja jalgadele erinevaid tüükaid.
Mõned papiloomviiruse tüübid võivad nakatada suguelundeid, põhjustades suguelundite tüükaid, emakakaelavähki, tupevähki, häbemevähki. Ligi 70% emakakaelavähi juhtumid saavad alguse nakatumisest inimese papilloomviirusega.
Igaüks, kes on seksuaalselt aktiivne, võib naktuda suguelundite papilloomviirusega. Viirusega on võimalik nakatuda ka suguühtes olemata, kuna paljudel nakatunutel puuduvad haigusnähud, kuigi kannavad viirust edasi ise seda teadmata. Papilloomviirus on väga nakkav, seega võib nakatuda juba ühekordsel kokkupuutel selle viirusega.
Loomulikult ei lõpe kõik viirusesse nakatunuist emakakaelavähki haigestumisega. On olemas inimesi, kelle organismi kaitsesüsteem aitab viirusest jagu saada.
Riski saada emakakaela vähki tõstavad rohke seksuaalpartnerite hulk, emakakaela traumad kas sünnitustel või abortidel, põletikud suguteedes ja suitsetamine, kui naise organismi hormonaalset tasakaalu häiriv tegevus, mis omakorda viib vastupanu langusele nii põletike kui ka juba muundunud rakkude vastu. Kondoomi kasutamine võib vähendada HPVga nakatumise ohtu. Kuna aga kondoom ei kata kogu suguelundite piirkonda, ei hoia see nakatumist täielikult ära.
Vähktõve ennetamises on väga tähtsal kohal tervislikud eluviisid. Siia kuulub tervislik toitumine, mõõdukas kehaline koormus, hügieen, mitte suitsetamine, teadlikkus haiguste leviku kohta.
Alates 2006 a. lõpust on võimalik kõige olulisemate papilloomviiruste vastu kaitsta ennast vaktsineerides. Nenede haiguste vastu on võimalik vaktsineerida 16-26 aastasi naisi ja ka 9-15 aastasi lapsi ja noorukeid.
Kahjuks on praegu veel vaktsiin üsna kallis umb. 1700.- ning vaktsineerimine koosneb kolmest süstis. 1 süst – valitud kuupäeval, 2 süst – kahe kuu pärast, 3 süst – kuue kuu pärast. Vaktsineeritav isik peab läbima kolmest annusest koosneva vaktsinatsioonikuuri, vastasel korral ei pruugi kaitse olla täielik.
On võimalik ka günekoloogil lasta ennast kontrollida papilloomviiruse olemasolust suguteedes, vajadusel alustama raviga või laskma ennast vaktsineerida.

Viimased uudised