Alates 15.08.2022 kasutame e-Perearstikeskuse teenust

6 728 6206 728 618
E - R - 8:00 - 18:00
Tiigi 19, Saku, 75501Saku vald, Harjumaa

Palavik

  1. Palavik on kehatemperatuuri tõus, millega võib kaasneda külmavärinad, üldine nõrkus, pea uimasus.
  2. Palavik on organismi kaitsereaktsioon haiguste vastu. Palaviku alandamist soovitatakse sellisel juhul kui kehatemperatuur on tõusnud üle 38-kraadi. Enne seda saab organism palavikuga ise hakkama. Valuvaigisteid (Paracetamol, Aspirin) võib võtta juhul, kui palavikuga kaasnevad lihase-, liigese- või peavalu. Peab siiski teadma, et need valuvaigistid mõjuvad ka palavikku alandavalt, seega nt. 37,5-kraadise palaviku juures kaob ka organismi kaitsereaktsioon haiguse vastu. Tähtis on palju vedelikku tarbida ja õhkuläbilaskvaId riideid kanda.

Lapse palavik.

  1. Lapsel loetakse palavikuks samuti üe 38-kraadist kehatemperatuuri tõusu. Tavaliselt põhjustavad seda haigused, aga imikueas ka ülekuumenemine. Laps võib kergelt ülekuumeneda vankris või autos, kui on veel soe ilm ja halvasti õhkuläbilaskev riietus.
  2. Väga järsk kehatemperatuuri tõus võib põhjustada lapsel palaviku krampe. Kõigepealt laps jäigastub ja surub hambad kokku, nii võib tunduda, et laps ei hinga enam. Kramp möödub tavaliselt 1-2 minuti jooksul. Last ei tohi tugevasti kinni hoida krambihoo ajal, tuleb vaid tagada ohutus (kukkumised). Esimene kuumakramp tuleb tavaliselt esimese ja teise eluaasta vahel ja vähenevad viiendaks eluaastaks.
  3. Lapse palavikku võib alandada ka keha ülehõõrumisega leige veega, kuhu on lisatud toasooja viina. Keha hõõruda 1-2 minutit ning seejärel linaga kinni katta. Kui labakäed ja labajalad on külmad siis need tuleb katta soojalt ja mitte veega jahutada.
  4. NB! Last ei tohi hakata jahutama, kui tal on külmavärinad. Laps tuleb katta soojalt.
  5. Palavikku saab alandada ka riiete vähemaks võtmisega, toa jahedamana hoidmisega. Juua anda leigeid jooke: jõhvikamahla; pärnaõie-, vaarika-, saialille-, kummeliteed jne.
  6. Kui lapsel on kõrge palavik ei vaja ta tavaliselt muud, kui mõne lähedase inimese juuresolekut, kaastunnet ja rahulikku ümbrust. Haiget last ei tohi mingil juhul üksi jätta, vaid temaga tuleb suhelda ja tegutseda täpselt nii palju, kui laps seda tahab ja on suuteline.
    Turvatunne on lapsele kõige olulisem, hellus ja hool on kõige parem ravi.